Zaloguj

Triduum i Wielkanoc 2014

 

Po 40 dniach Wielkiego Postu w Kościele Katolickim rozpoczął się Niedziela Palmową Wielki Tydzień. W Wilka Środę Bp Malcomm McMahon, ordynariusz Diecezji Nottingham w Katedrze św. Barnaby w obecności ponad 100 kapłanów poświecił oleje święte do udzielania Sakramentów świętych w każdej Parafii Katolickiej Diecezji Nottingham.

W naszej Polskiej Parafii w Mansfield przeżywaliśmy następnie Triduum Paschalne przygotowujące do największych świat chrześcijańskich, czyli Wielkiej Nocy. Bogata liturgia tych trzech dni gromadziła wiernych Polaków na modlitwę. W Wielki Czwartek - wieczorną Eucharystię sprawowano na pamiątkę  Ostatniej Wieczerzy, którą Pan Jezus spożył z Apostołami. Po Mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament do Ciemnicy, gdzie adorowano naszego Pana.

 

W Wielki Piątek podczas Liturgii, która rozpoczęła się o godz. 15:oo wysłuchano opisu Męki Pańskiej, zanoszono modlitwy w intencjach Kościoła i całego świata, a poprzez osobiste ucałowanie Krzyża oddano hołd naszemu Zbawicielowi. W tym dniu wierni składali swe dary na Grób Pański w Ziemi Świętej. Wieczorem tego dnia była Droga Krzyżowa o godz. 18:30 i czas adoracji Krzyża dla tych, którzy ze względu na pracę nie mogli przybyć na popołudniową Liturgię.

 

Wielka Sobota rozpoczęła się święceniem pokarmów na stół Wielkanocny. Wierni licznie przybyli do świątyni, by pomodlić się i wsłuchać w refleksję ks. Stanisława Staśko na temat tradycji w Kościele, wiary chrześcijańskiej i folkloru religijnego.

 

Wieczorem tego dnia nasi Rodacy zgromadzili się na bogatej Liturgii Wigilii Wielkanocnej. Dokonano poświęcenia Ognia i Wody, słuchano Słowa Bożego i sprawowano Eucharystię z udziałem ks. Prałata Janusza Tworka. Podczas tej Liturgii do Kościoła Katolickiego została przyjęta po rocznym przygotowaniu katechumenalnym Sita Brzozowska, nasza parafianka. Przez Sakrament Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii, jako osoba dorosła została włączona do wspólnoty Chrystusowego Kościoła. /więcej w Wydarzeniach: Chrzest dorosłej/. Na zakończenie w procesji rezurekcyjnej oddano chwałę Zmartwychwstałemu Panu.

 

Wielkanoc zgromadziła licznie naszych Parafian i przybyłych Gości na Mszy świętej Zmartwychwstania Pańskiego.    W Święta Paschalne, pełne mocy

Słowo Boże, głosił ks. lic. Stanisław Staśko. Ukazując sylwetkę Karola Wojtyły, największego z Rodu

Polaków,

Papieża Jana Pawła II przygotował nas do jego Kanonizacji. Dziękujemy ks. Stanisławowi za jego obecność, modlitwę, świadectwo wiary, każde słowo i przyjacielskie serce. Alleluja!

 

SŁOWO BOŻE