MANSFIELD - HISTORIA - POKRÓTCE

Strona ta oczekuje na obszerne opracowanie. Zachęcamy i zapraszamy, tych którzy znają początki polskiej społeczności w Mansfield i okolicy.

Polacy - Katolicy przybyli tutaj po II wojnie światowej, w czasach komunistycznych i w latach Solidarności, urodzeni w UK, a od 2004 roku unijne pokolenie Polaków gromadzi się i modli na Mszy św. niedzielnej i w dni powszednie w polskim kościele przy Windmill Lane, Mansfield NG18 2AL. Wybudowany wielkim wysiłkiem Polaków i Polek kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Barbary uroczyście poświęcił 3 grudnia 1978 roku J.E. Ks Bp Władysław Rubin.

Ks. Szczepan Bober SAC wieloletni duszpasterz Polaków tego rejonu w roku 2011 obchodził Złoty Jubileusz kapłaństwa i Srebrny Jubileusz duszpasterskiej posługi w Mansfield. Po przejściu na zasłużoną emeryturę 1 września 2011 roku - z woli ks. Prałata Stefana Wylężka, Rektora Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii – ks. Szczepan przekazał ten trud, a zarazem piękną posługę wśród Rodaków  ks. Kazimierzowi Bidzińskiemu, kapłanowi Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Polska Wspólnota w Mansfield znajduje się na terenie Rzymsko Katolickiej Angielskiej Diecezji Nottingham, której Pasterzem jest Biskup Malcolm McMahon OP z siedzibą w Nottingham.